ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

تبلیغات

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنیدترفند های مهم در آشپزی 

در هنر آشپزی باید به چند ترفند دقت کرد اولا باید کامل مسلط باشید تا بتوانید آشپزی حرفه اي داشته باشید و دوما بتوانید مزه ي غذا رابه خوبی تشخیص دهید در ادامه میتوانید با ترفند هاي مهم و کاربردی در آشپزی هایتان که باید رعایت کنید تالاب را دنبال نمایید .

نکات آشپزی , سرآشپزهای ماهر با استفاده از تکنیک هایي علمی و بیشتر اوقات ساده می‌توانند مزه و مزه اي منحصر به فرد به غذاهایی بدهند که تنها در رستوران هاي گرانقیمت سرو میشوند.

کافی است دو واژه پخت و پز و علم را دریک جمله، کنار یک دیگر ببینیم تا عبارت «آشپزی مولکولی» به ذهن علم دوستان خطور کند. سرآشپزهای ماهر با استفاده از تکنیک هایي علمی و بیشتر اوقات ساده میتوانند مزه و مزه اي منحصر به فرد به غذاهایی بدهند که تنها در رستوران هاي گرانقیمت سرو می‌شوند؛ تکنیک هایي که منحصر به استفاده از نیتروژن مایع و احاطه سازی «spherification» نخواهد بود؛ احاطه سازی همان فرایند ساخت پوشش خوراکی است، برای درک بهتر این واژه سوپی را فرض کنید که به شکل کره هاي کوچکی مثل دانه هاي خاویار سرو شده است».

به گزارش تالاب در منزل هم میتوانیم علم رابه آشپزخانه بیاوریم و آن رابا روشهای قدیمی تلفیق یا جای گزین روشهای افسانه اي موروثی کنیم تا با همان مواد سابق، غذاهایی دل چسب تر و سالم تر تهیه کنیم. بررسی ها نشان میدهد تعداد زیادی از روشهای پذیرفته شده قدیمی تنها میتوانند تاثیری بسیار اندک در التیام مزه و خصوصیات دیگر غذاها داشته باشند؛ تعدادی دیگر از عطر و مزه غذا کم میکنند و حتی گروهی میتوانند احتمال مسمومیت خوراکی را افزایش دهند.

در ادامه این مقاله فوت و فن هاي آشپزی یا راکه نسل به نسل منتقل شده اند، به بوته آزمایش آشپزی مولکولی می سپاریم تا ببینیم چه شیوه هایي باید حفظ و چه روش هایي بهتر است زودتر منسوخ شوند.

سرخ کردن سطح گوشت برای حبس رطوبت درون آن

تعداد زیادی از سرآشپزها بشما توصیه می‌کنند برای حفظ رطوبت استیک، ابتدا هردو روی آن رابا حرارت بالا در ماهیتانه سرخ کنید؛ اما حقایق آن است که اگر دو تکه استیک نظیر را تا رسیدن به دمای داخلی برابر حرارت دهید، آن تکه اي که ابتدا فرپزی «پخته شده در فر» و سپس سرخ شده است، به مراتب آبدارتر از نمونه اي است که اول سرخ و سپس فرپزی شده است.

چرا؟ حرارت بالاتر، فیبرهای ماهیچه اي را بیشتر منقبض می‌کند و آب بیشتری از آنها خارج خواهد کرد، با دانستن این مضمون ساده تر می‌توانیم بعلت آبدارتر بودن استیک هایي پی ببریم که ابتدا فرپزی شده اند.

این استیک ها با حرارت درون فر گرم شده اند و نسبت به گوشت هاي استیکی سرد، به دوران کوتاه تری برای سرخ شدن سطح خود در ماهیتابه نیاز دارند، در نتیجه آب کمتری از دست خواهندداد.

فوت کوزه گری برای تهیه استیک هاي آبدار، دوران دادن به گوشت پس از پخت کامل آن است. سرد شدن باعث می‌شود فیبرهای ماهیچه اي منبسط شوند و آب بیشتری را درون خود نگه دارند.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

فوت کوزه گری برای تهیه استیک هاي آبدار، دوران دادن به گوشت پس از پخت کامل آن است

سوفله درست کردن با کمک شیمی

سوفله ها هم مثل مرنگ ها تهیه میشوند. کافی است سفیده تخم مرغ را خوب بزنید، به آرامی با ترکیبات دیگر مخلوط کنید ودر فر داغ به تماشای پف کردن آن بنشینید. «هارولد مک گی» «Harold Mc Gee» که با تمرکز بر شیمی آشپزی درمورد غذاها می‌نویسد، می‌گوید: «تنها 25 درصد از حجمی که سوفله ها می‌گیرند، حاصل انبساط هوای محبوس شده درون آن هاست. بخش عمده این افزایش حجم به عهده آبی است که بخار میشود و بافت سوفله را منبسط خواهدکرد.»

اگر این غذا بي درنگ سرو نشود، هوای داغ درون آن سرد و منقبض میشود، بخار آب هم به قطرات آب میعان پیدا می‌کند و حجم خودرا از دست خواهدداد، در نتیجه پف سوفله می‌خوابد و شکل خودرا از دست میدهد.

برای این‌که مثل آشپزهای ماهر سوفله تهیه کنید، کافی است آنرا در دمای پایین تری در فر بگذارید و دوران بیشتری برای پخت به این غذا بدهید.

اینکار باعث می‌شود مرکز سوفله به خوبی بپزد و با سرد شدن، پف اولیه خودرا از دست ندهد چرب کردن دیواره ظرف هم مهم است چون باعث میشود ترکیب مایع به دیواره نچسبد و به سهولت منبسط شود.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

سوفله را در دمای پایین تری در فر بگذارید و دوران بیشتری برای پخت به این غذا بدهید

پختن ماکارونی در آب جوشان

تعداد زیادی از سرآشپزهای ایتالیایی بشما توصیه میکنند ماکارونی، اسپاگتی و دیگر محصولات خمیری را در قابلمه بزرگی بریزید که آب آن با حرارت بالا به جوش آمده است و قل میزند.

اینکار باعث می‌شود آب پس از ریختن محصول خمیری درون آن سریعتر به نقطه جوش برسد و از سمت دیگر فضای کافی برای دور شدن گرایش هاي ماده خوراکی از  هم و کمینه شدن امکان به هم چسبیدن آنها وجود داشته باشد.

این درست است که ریختن مقدار برابری ماکارونی درون ظرف کوچکتر می‌تواند دمای آب در حال جوش آنرا نسبت به ظرف بزرگ‌تر بیشتر کاهش دهد، اما بازگشت به نقطه جوش در هردو ظرف به مقدار برابری انرژی نیاز دارد ودر ظرف کوچکتر به علت سطح داخلی کمتری که دارد، سریعتر رخداد خواهدافتاد.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

ماکارونی و اسپاگتی را در قابلمه بزرگی بریزید که آب آن با حرارت بالا به جوش آمده است و قل میزند

مجله تالاب , گرایش هاي ماکارونی یا اسپاگتی تنها در نخستین دقایق جوشیدن در آب می‌توانند به یک دیگر بچسبند که علت آن، تورم گرانول هاي نشاسته در اثر  جذب آب است. برای این‌که مانع از چسبیدن رشته ها به یک دیگر شوید، کافی است در یکی دو دقیقه اول رشته ها رابه هم بزنید و بعد آنها رابه حال خود رها کنید. جالب تر این‌که حتی میتوانید شعله زیر قابلمه کوچکی راکه رشته ها را در آن ریخته اید، خاموش کنید.

ودر ظرف را بگذارید تا رشته ها به آرامی بپزند. نشاسته برای ژلاتینه شدن به دمایی حدود 82 درجه سانتی گراد نیاز دارد که به مراتب کمتر از دمای جوشیدن آب در مناطق گوناگون زمین است.

خطرات واکنش میلارد

سرخ کردن گوشت ها با قهوه اي شدن خارجی ترین لایه انها و تشدید عطر و مزه همراه است؛ در نتیجه حرارت دیدن ماده خوراکی، میان قندها و اسیدهای آمینه واکنشی رخ می‌دهد که میلارد نامیده می‌شود.

این واکنش طیف گسترده اي از مزه ها و عطرها را ساخت می‌کند که نمونه هاي متفاوتی از انها را می‌توان در انواع گوشت هاي کبابی تا پاپ کورن چشید. همین واکنش است که نان را تست می‌کند و به سیب زمینی سرخ شده طعمی دلپذیر و بافتی متمایز می‌دهد. واکشن میلارد مخصوصا در غذا هاي نشاسته اي که در حرارت بالا پختن می‌شوند، میتواند به ساخت اکریل آمید منجر شود.

این ترکیب در بدن فرد به گلیسید آمید مبدل میشود و توانایی آنرا دارد که با پیوستن به DNA او مقدمات جهش ژنتیکی را فراهم کند. مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده، تماس میان مصرف اکریل آمید و ظهور سرطان را اثبات کرده است.

محققان خاطرجمعی کمتری درمورد اثر این ماده روی ما انسانها دارند، از سمت دیگر کسی هنوز نمی‌داند مصرف چقدر اکریل آمید در هر فرد میتواند خطرساز باشد.

با این حال می‌توانیم برای این‌که از خطرات احتمالی مصرف این ماده در امان بمانیم، به طلایی کردن سیب زمینی هاي سرخ شده و نان هاي تست اکتفا کنیم و احتمال ساخت اکریل آمید را در انها کم کنیم.

تهیه ریزوتوی خامه اي باهم زدن مداوم غذا

آشپزی هاي سنتی می‌گویند برای تهیه یک ریزوتوی عالی باید مواد آنرا آرام به ظرف اضافه کنید و غذا را دائم هم بزنید. آنها معتقدند ریزوتوی خامه اي با به هم زدن مستمر غذا درست میشود؛ در بین غذا هاي ایرانی شله زرد و شیربرنج شبیه ریزوتو هستند». از دیدگاه علمی اگر بخواهیم به این غذا نگاه کنیم، می‌بینیم که نرمی و لطافت ریزوتو ناشی از حل شدن نشاسته برنج در ان است.

نشاسته برنج از ترکیب دو پلیمر قندی آمیلوز و آمیلوپکتین تشکیل شده که اولی ساختاری متشکل از رشته هایي بلند و نزدیک به هم دارد و دومی از شاخه هاي فرعی متعددی ساخته شده است.

احتمالا اندک اندک اضافه کردن مواد اولیه و به هم زدن مداوم این غذا باعث می‌شود شاخه هاي فرعی آمیلوپکتین شکسته ودر آب حل شوند. در برابر گرایش هاي آمیلوز متصل به یک دیگر باقی می مثل و باعث می‌شوند دانه هاي برنج شکل اصلی خودرا از دست ندهند.

«کنجی لوپز» «J. Kenji Lopez- Alt» نویسنده کتاب «آزمایشگاه غذا: علم در خدمت آشپزی خانگی»، می‌گوید: «بخش قابل توجهی از نشاسته اي راکه باعث غلیظ شدن ریزوتو می‌شود، ذرات کوچکی تامین میکنند که روی دانه هاي برنج نشسته اند و با شستن آن از بین می‌روال.» بررسی هاي او نشان میدهد هم زدن سریع این غذا تنها در دو دقیقه پایانی تهیه آن میتواند همان حالت خامه اي مورد انتظار رابه غذا بدهد.

«مت هارتینگز» «Matt Hartings» که در «امریکن یونیورسیتی» واشنگتن به تدریس شیمی آشپزی مشغول است، می‌گوید: «هنوز یک برگ برنده در اختیار قدیمی ترها وجوددارد و آن، آرام ریختن مواد اولیه درون غذا و التیام شرایط برای حل شدن نشاسته در آب است.

با این حال فکر میکنم انتخاب درست نسبت مواد اولیه در ابتدای پخت هم بتواند به تهیه ریزوتویی باکیفیت نظیر و غلظت مناسب منجر شود.»

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

برای تهیه یک ریزوتوی عالی باید مواد آنرا آرام به ظرف اضافه کنید و غذا را دائم هم بزنید

گوشت خام رابا آب نشویید

فکر می‌کنید بشود باوجود میکروارگانیسم ها در سطح ماده خوراکی کنار آمد؟ نمیتوانیم در مورد گرد و خاکی که همراه میوه ها و سبزی هاست و باکتری هایي رابا خود به سیستم گوارشی ما وارد میکند و حتی جان عده اي رابه خطر می اندازد، سختگیر نباشیم، اما شستن انواع گوشت و پراکندن باکتری هاي سطح انها در اطراف آشپزخانه، آن هم زمانی که قرار است بپزند و عاری از میکروب شوند، چندان عاقلانه بنظر نمیرسد.

نگذارید غذای اضافی در محیط سرد شود

برخی از مردم غذای اضافی را بي درنگ جمع میکنند و عده اي دیگر صبر می‌کنند تا غذا به دمای محیط برسد. فکر میکنید کدام روش درست است؟ بیشتر افرادی که غذا را پیش از گذشتن در یخچال به دمای محیط میرسانند، می‌خواهند با اجتناب از گذاشتن غذای گرم در یخچال مانع از گرم شدن غذا هاي اطراف آن و افزایش احتمال فساد انها شوند. این مشکل تنها زمانی می‌تواند رخ دهد که فرد، قابلمه بزرگی از سوپ جوشان را داخل یخچال بگذارید. حقایق آن است که سردکردن آرام مواد خوراکی در محیط منزل به مراتب خطرناک تر است. تعداد زیادی از باکتری هاي بیماری زا میتوانند در دمای بین 20 تا 50 درجه سانتی گراد، جمعیت خودرا هر نیم ساعت دو برابر کنند.  تحقیقات نشان میدهد نیمی از مسمومیت هاي گسترده خوراکی درسال ناشی از شرایط بد نگه‌داری غذا در رستوان هاست.

مراجع و تدوین کنندگان استانداردهای خوراکی می‌گویند بهتر است مواد خوراکی اي راکه اضافه آمده است ودر یخچال نگه داری می‌کنید، زود مصرف کنید. این دوران برای اسپاگتی و ماکارونی پخته شده، به علت رشد آرام باکتریها در دمای یخچال بین یک تا دو روز است. غذا هاي پخته شده اي هم که در دمای فریزر نگه داری می‌شوند، باید پیش از چهار ماه مصرف شوند. بهتر است بدانید که برنج پخته شده «پلوها» را باید طی یک روز مصرف کرد. برنج خام شامل اسپورهای مقاومی است که به سهولت میتواند دمای جوش آب و پخت برنج را تحمل کند. این اسپورها نه تنها طی پختن دوام می آورند، بلکه بعداً میتوانند از کپسول خود خارج شوند و سمی ترشح کنند که آن هم در برابر حرارت مقاوم است. مصرف غذای آلوده به این اسپورها به اسهال و استفراغ و مسمومیت خوراکی منجر خواهدشد.

یک قطره زرده هم پف سفیده را خراب میکند

یکی از شگفتی هاي شیمی آشپزی، خواص متمایز سفیده و زرده تخم مرغ و کارایی آن هاست. سفیده تخم مرغ که از 90 درصد آب و 10 درصد ترکیبات پروتیینی شکل گرفته است، با زده شدن بافتی اسفنجی و حجیم پیدا میکند. تعدادی از اسیدهای آمینه تشکیل دهنده سفیده، آب دوست و تعدادی آب گریزند. این پروتیین ها برای دور نگه داشتن اسیدهای آمینه آب گریز از آبی که محیط اطراف آنها را فراگرفته است، خم میشوند و به شکلی انحنا پیدا می‌کنند که آب گریزها در بین اسیدهای آمینه آب دوست قرار بگیرند.

به هم زدن سفیده این ساختار را تغییر می‌دهد و باعث ایجاد توده هاي کوچکی از اسیدهای آمینه آب گریز میشود که سطح خارجی خودرا با اسیدهای آمینه آب دوست پوشانده اند. به هم زدن مداوم، این توده ها را در اطراف حباب هاي هوا بزرگ‌تر و مقاوم تر خواهدکرد.

تعداد زیادی از دستور های شیرینی پزی و آشپزی روی جدا کردن کامل سفیده و زرده یا استفاده از ظروفی که کاملا عاری از چربی هستند، تاکید دارند. علت آن است که ذرات چربی موجود در محیط میتوانند در ترکیب با اسیدهای آمینه، مانع از پیوند آنها با یک دیگر و شکل‌گیری شبکه اي مستحکم شوند. حضور یک قطره از زرده تخم مرغ در 100 گرم سفیده میتواند دوران هم زدن را افزایش دهد؛ اما حضور سه قطره و بیشتر، ساختار را کاملا با مشکل روبه‌رو خواهدکرد. همین نسبت ها در مورد قطرات چربی موجود در ظروف هم صادق است.

مضمون آخر این‌که چند وقتی است برخی از آشپزهای حرفه اي بجای سفیده تخم مرغ از آکوافابا استفاده میکنند. این مایع چسبناک که همان آب حاصل از پختن نخود، باقلا و دیگر حبوبات است، میتواند در غلظت تعریف شده اي همان خواص خیره کننده سفیده تخم مرغ رابه سادگی از خود نشان بدهد.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

برای جدا کردن سفیده از زرده تخم مرغ ظرف کاملا تمیزی را انتخاب کنید

خواباندن گوشت در ادویه ها الزاماً آنرا مزه دار نمیکند

برای مزه دار کردن گوشت ها باید لااقل یک شب انها را در مایع پیش پخت بخوابانید. درست است؟ احتمالا نه. تنها نمک، تعدادی از مولکول هاي کوچک مواد قندی و برخی اسیدها میتوانند بیش از چند میلی متر در بافت گوشت نفوذ کنند. مزه دهنده ها و انواع ادویه تنها روی سطح باقی می مثل و طی ساعت هاي متمادی خواباندن به درون بافت نفوذ نخواهندکرد. در برابر، اسیدهایی مثل آب لیموترش می‌توانند با دناتوره کردن پروتیین ها، بافتی لطیف تر ایجاد کنند. بنظر میرسد بهتر است بجای غوطه ور کردن گوشت ها در مایع پیش پخت، آنها رابا لایه نازکی از ادویه و ترکیبات اسیدی بپوشانیم.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

برای مزه دار کردن گوشت ها باید لااقل یک شب انها را در مایع پیش پخت بخوابانید

چطور وقتی پیاز خرد میکنیم آبغوره نگیریم؟

بریدن پیاز به آزاد شدن آنزیمی منجر میشود که با ساخت ماده فرار «سین پروپنتیال اس اکسید»، چشم هاي ما را می سوزاند. روشهای متعددی برای اجتناب از این ماده پیشنهاد می‌شوند؛ اما ببینیم کدام یک واقعا موثر است.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

قبل از خرد کردن پیاز آن رابه مدت 10 دقیقه در فریزر قرار بدهید

روش 1: قرار دادن پیاز در فریزر به مدت 10 دقیقه

فرضیه: سرما باید بتواند از فعالیت آنزیم یاد شده بکاهد.

نتیجه آزمایش: صد در صد موثر

روش 2: پوست گرفتن پیاز و غرق کردن آن در آب برای 10 دقیقه

فرضیه: ماده اي که چشم ما را می سوزاند، در آب محلول است و باید طی این دوران در آن حل شود.

نتیجه آزمایش: کم اثر و دردرسرساز «سین پروپنتیال اس اکسید با بریده شدن پیاز ساخت میشود. از سمت دیگر پیاز در آب لزج میشود و خرد کردن آن سخت خواهدشد.»

روش 3: جویدن آدامس هنگام خردکردن پیاز

فرضیه: ناچار می‌شوید از دهان نفس بکشید و وضعیت بهتر میشود.

نتیجه آزمایش: بی اثر «سین پروپنتیال اس اکسید غدد اشکی اي راکه در چشم ها وجود دارند، هدف قرار می‌دهد.»

روش 4: استفاده از عینک، لنز یا عینک شنا

فرضیه: این ابزارها می‌توانند مانع از رسیدن سین پروپنتیال اس اکسید به چشم ها شوند.

نتیجه آزمایش: عینک شنا موثر است، اما بهتر است روی بقیه حساب نکنید!

گوجه فرنگی هاي بی مزه را کجا نگه داری کنیم؟

احتمالا شما هم با گوجه هاي بی مزه و بی رنگ و بو برخورد کرده‌اید. این گوجه ها زود چیده شده اند و برای آن که ماندگاری بیشتری داشته باشند، در دمای یخچال نگه‌داری شده اند. بهتر است اگر گوجه فرنگی نرسیده خریده اید، آنرا در یخچال نگه داری نکنید، زیرا ساخت آنزیمی که به آن مزه و مزه می‌دهد. در چنین شرایطی کمتر می‌شود؛ البته با بیرون آوردن گوجه از یخچال هم وضعیت بهتر نمی‌شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا در دیویس میگویند یخچال محل مناسبی برای نگه داری گوجه هاي رسیده هم نیست.

ترفند های مهم و کاربردی در آشپزی که باید رعایت کنید

اگر گوجه فرنگی نرسیده خریده اید، آنرا در یخچال نگه‌داری نکنید

برترین دما برای حفظ مزه و مزه این گوجه ها بین 7 تا 10 درجه سانتی گراد است. بررسی ها نشان میدهد تفاوت اندکی میان مزه گوجه هاي رسیده نگه داری شده در دمای محیط با نمونه هایي که در یخچال نگه‌داری شده اند، وجوددارد. شاید بهتر باشد بخش هاي گرم تر یخچال مثل قفسه میوه ها یا فضاهای نزدیک به در به نگه‌داری این ماده خوراکی اختصاص پیدا کند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

 • طرز تهیه کیک خیس شکلاتی + ایده های تزیین کیک خیس

  کیک خیس دارای بافتی نرم و لطیف می باشد که طعم بی نظیری نیز دارد، این نوع کیک به دلیل رطوبتی که دارد خیلی زود در دهان باز می شود و از این رو...

 • طرز تهیه مرغ به روش کره ای ها

  مواد لازم برای طبخ مرغ به روش کره ای : برنج سوخاری ۲ فنجان روغن کنجد ۱ قاشق غذاخوری عسل ۱ قاشق غذاخوری سینه مرغ بدون پوست و استخوان ۴ تکه مواد...

 • طرز تهیه نان جوی رژیمی

  مواد لازم برای نان جوی رژیمی: جوی پرک ۱/۲ و ۱ پیمانه روغن زیتون ۱/۳ پیمانه آب گرم ۲ پیمانه پودر مایه خمیر ۲۵ گرم آرد گندم ۴ پیمانه عسل ۱ قاشق...

 • طرز تهیه کیبه سیب زمینی در فر

  مواد لازم برای کیبه سیب زمینی در فر: کره آبکرده ۴ قاشق سوپخوری خرده نان ۴ قاشق سوپخوری سیب زمینی یک و نیم کیلو گرم (۶ عدد متوسط) نمک یک و یک دوم...

 • شیرینی قارچی را چگونه تهیه کنیم؟

  شیرینی خانگی بسیار خوشمزه که شبیه به قارچ است که برای یک عصرانه دلچسب همراه با یک فنجان چای بی نظیر است. آماده سازی: ۲۰ دقیقه پخت: ۶۰ دقیقه مواد...

 • طرز تهیه بستنی با طعم گلابی

  مواد لازم برای بستنی با طعم گلابی گلابی یک کیلو و نیم، شکر ۱۵۰ گرم، آب ۲ پیمانه، آب لیمو ۴ قاشق سوپخوری، خامه ۱۵۰ گرم، پودر قند ۳ قاشق...

 • روش تهیه ژله کج شیک و مجلسی

  مواد لازم برای ژله کج: شیر دو لیوان شکر دو قاشق غذاخوری خامه دو قاشق غذاخوری وانیل نوک چاقو پودر ژلاتین یک و نیم قاشق غذاخوری ژله آناناس یک...

 • طرز تهیه کوفته ترخون و مرزه

  مواد لازم برای تهیه کوفته ترخون و مرزه: گوشت چرخ کرده بدون چربی ۵۰۰ گرم برنج ۱۵۰ گرم (۱ پیمانه) لپه ۱۵۰ گرم نمک، فلفل، زردچوبه و ادویه به میزان...

 • طرز تهیه کیک مرغ و قارچ

  مواد لازم تخم مرغ ۴ عدد آرد ۲.۵ پیمانه روغن ۳/۴ پیمانه بکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری ماست ۱ پیمانه سینه مرغ ۱ عدد قارچ ۱۵۰ گرم فلفل دلمه‌ای ۱ عدد...

 • تزیین سالاد کاهو و کلم قرمز مجلسی

  سالاد به ویژه سالاد کاهو یا کلم قرمز یکی از ارکان اصلی سفره‌های غذاست که به سادگی تهیه می‌شود. به علاوه تزیین سالاد کاهو و کلم قرمز...

 • دستور تهیه سوپ هویج و سیب زمینی

  هویج سرشار از مواد مغذی است و بتا کاروتن معروف‌ترین ماده تشکیل دهنده آن است. بتا کاروتن هنگامی که در کبد به ویتامین A. تبدیل می‌شود برای سلامت...

 • روش تهیه‌ی یک سالاد فوق العاده خوشمزه با نان تست

  مواد اولیه: برای این غذای ساده به چند عدد نان تست، یک عدد سیب‌زمینی، کمی اسفناج، جعفری، چند حبه سیر، نمک، فلفل سیاه، نصف پیمانه نخودفرنگی و یک...

 • طرز تهیه سالاد پانزانلا رستورانی

  مواد لازم سالاد پانزانلا نان تست مکعبی شده ۳۰۰ گرم روغن زیتون ۵ قاشق غذا خوری سرکه بالزامیک ۲ قاشق غذا خوری نمک و فلفل به مقدار لازم زیتون بی دانه...

 • طرز تهیه ترشی رشتی

  مواد لازم برای ترشی رشتی گل کلم (خرد شده) / ۷۰۰ گرم برگ کلم (خردشده) / ۵۰۰ گرم کرفس (خردشده) / ۴ ساقه (۳۲۰ گرم) هویج (خردشده) / ۴ عدد (۲۸۰ گرم)...

 • طرز تهیه تورتیلای اسفناج و سیب‌زمینی شیرین

  مواد لازم زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه زمان پخت: ۶۰ دقیقه ۷۰ دقیقه برگ اسفناج کوچک۳۰۰ گرم روغن زیتون سبک۸ قاشق غذاخوری پیاز بزرگ، ریز خردشده۲ عدد...

 • طرز تهیه نان نازک و ترد کنجدی

  مواد لازم زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه زمان پخت: ۶ دقیقه ۱۶ دقیقه آرد پفکی۲۰۰ گرم دانه‌ی کنجد۲ قاشق غذاخوری نمک کمی فلفل سیاه آسیاب شده ماست...

 • دلمه پیاز یک غذای خوشمزه و سنتی برای دورهمی هایتان

  دلمه یک کلمه ترکی به معنای “پرشده” است. اکثر ما دلمه را با برگ انگور میشناسیم. اما دلمه‌های متنوعی وجود دارند مثل:دلمه با برگ انگور، کدو، کلم...

 • طرز تهیه کیک مرغ و قارچ به ۲ روش (با نان تست و خمیر)

  کیک مرغ و قارچ اغلب با نان تست یا خمیر درست تهیه و به عنوان شام میل می‌شود. کیک مرغ و قارچ غذایی مجلسی است که می‌توان آن را به شکل‌های...

 • شیرینی‌های خوشمزه استان گیلان؛ از کلوچه تا سمنو

  برترین ها: در استان گیلان همانند سایر استان‌های دیگر، شیرینی‌های مخصوص و محلی یافت می‌شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه‌ی دیدنی و...

 • 4 صبحانه عالی برای افزایش سایز و بزرگ شدن عضلات

  اگر می خواهید بدنی ایده آل داشته باشید باید به تغذیه حتی بیش از ورزش اهمیت بدهید و نکات تغذیه ای سالم را رعایت کنید. برای داشتن عضلات قوی و...

 • طرز تهیه املت دنور

  مواد لازم برای املت دنور: تخم مرغ بزرگ چهار عدد شیر نصف فنجان ژامبون کمی درشتتر خرد شده ۵۰ گرم فلفل سبز دلمه‌ای نصف فلفل پیاز درشت نصف پیاز قارچ...

 • با این ترفندها یک سرآشپز حرفه ای شوید

  کارهای عادی هست که همیشه طوری انجام می دهیم که بار اول آموخته ایم و هیچ وقت به این فکر نمی کنیم که همین کارها را با استفاده از خلاقیتمان می توانیم...

 • آموزش تزیین پیاز به شکل گل نیلوفر

  آموزش تزیین پیاز به شکل گل تزیین سفره و میز غذا یکی از کار‌هایی است که کدبانو‌های ایرانی باید بدانند. در این مقاله به شما آموزش درست کردن یک گل...

داغ ترین اخبار